Kripto Paralar Kritik Haftaya Hazır: O 5 Gelişmeye Dikkat!

Kripto paralar, yaklaşmakta olan ekonomik verilerin açıklanması ve diğer önemli etkinliklerle birlikte kritik bir haftaya giriyor. Bu hafta içinde yaşanacak gelişmelerin kripto piyasasının geleceğini şekillendirmesi bekleniyor. Önemli olaylara ve kripto piyasasına nasıl etkide bulunabileceklerine yakından bakalım:

FED yetkililerinden gelecek açıklamalar ve ABD verileri, kripto paralar için önemli olabilir

Hafta boyunca çeşitli FED yetkililerinin konuşması bekleniyor. Pazartesi günü Chicago FED Başkanı Austan Goolsbee televizyon programına katılacak, onu San Francisco FED Başkanı Mary Daly’nin konuşması izleyecek. Salı günü FED Yönetim Kurulu Üyesi Lisa Cook’un konuşması piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Bu konuşmada Cook, mevcut ekonomik durum ve FED’in gelecekteki faiz artırım planları hakkında ipucu verebilir. Cuma günü ise FED Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman konuşma yapacak.

Bu konuşmalar, FED’in faiz artırım planlarına ilişkin yaklaşımı hakkında ipucu arayan kripto para piyasası yatırımcıları tarafından yakından takip edilecek. Diğer yandan kripto piyasası, daha geniş finansal piyasa ile birlikte bu hafta açıklanacak önemli ekonomik verileri heyecanla bekliyor. Mayıs ayı Tüketici Güveni verileri Salı günü, Haziran ayı Tüketici Güveni (final) verileri ise Cuma günü açıklanacak. Ayrıca, ilk çeyrek ABD GSYİH verilerinin ikinci revizyonu Perşembe günü, Kişisel Gelir, Kişisel Harcama ve ABD PCE enflasyon verileri ise Cuma günü açıklanması planlanıyor.

Kripto piyasa oyuncuları, enflasyon baskısı hakkında netlik kazanmak için ABD PCE ve Çekirdek PCE enflasyon verilerini yakından izleyecek. Yıllık bazda, PCE enflasyonunun Mayıs ayında Nisan ayındaki %2,8’den %2,6’ya gerilemesi bekleniyor. ABD Çekirdek PCE enflasyonunun da Nisan ayındaki %2,8’den %2,6’ya düşmesi bekleniyor.

Kripto piyasası FTX duruşmasını bekliyor

25 Haziran’da gerçekleşecek olan FTX duruşması, kripto piyasası için kritik bir olay olarak görülüyor. Matrixport Kurucu Ortağı Daniel Yan, FTX’in Bölüm 11 iflas sürecindeki bu duruşmanın, geri ödeme paketinin tamamlanma takvimini netleştirecek olan sonraki onay duruşması için zemin hazırlayabileceğini belirterek önemini vurguladı.

Bu arada, kripto piyasası katılımcıları, FTX’in geleceği ve daha geniş kripto ortamı üzerindeki potansiyel etkileri hakkında ipucu almak için duruşmayı yakından takip edecek. Duruşmanın sonuçları, piyasa hissiyatını ve yatırımcı stratejilerini önemli ölçüde etkileyebilir. Bu olayların önümüzdeki hafta kripto piyasası üzerinde önemli bir etkisi olması muhtemel. Geçtiğimiz hafta yatırımcıların risk iştahındaki azalmayı yansıtan kripto piyasası durgun bir seyir izledi.

Ethereum ETF’i merakla bekleniyor

Bitcoin ve altcoin’lerde yaşanan düşüşe ek olarak, ABD Spot Bitcoin ETF’sinden geçen hafta 500 milyon doların üzerinde çıkış oldu. Ancak olumlu bir gelişme olarak, BlackRock, Fidelity, 21Shares, Grayscale ve diğerleri olmak üzere sekiz firma geçen hafta ABD Spot Ethereum ETF S-1 değişikliği için başvuruda bulundu.

Bu nedenle, kripto piyasası Bitcoin fiyatını etkileyebilecek ABD Spot Bitcoin ETF’sinin önümüzdeki dönemdeki performansını yakından takip edecek. Ayrıca, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, uzun zamandır beklenen bir altcoin rallisine öncülük edebileceği için Ethereum da piyasa ilgisini çekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir