Türkiye’den İsrail’e ihracat kısıtlaması… İşte satışı yasaklanan 54 ürün grubu

Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan 2024’ten itibaren bazı ürünlerin İsrail’e ihracatını kısıtlama kararı aldı.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ” İsrail, Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda, kesintisiz yardıma izin verinceye kadar belirlenen kısıtlamalar yürürlükte kalacaktır” denildi.

Ticaret Bakanlığının İsrail’e yönelik kısıtlama kararı inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunu kapsıyor.

İLK AŞAMA

Bu doğrultuda, Türkiye, 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren, ilk aşamada Ek’te belirtilen ürün grupları altında yer alan ürünlerin İsrail’e ihracatını kısıtlama kararı almış bulunmaktadır. Bu kararın gerekleri Ticaret Bakanlığı tarafından derhal yürütülecektir.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Türkiye, 9 Nisan 2024ten itibaren bazı ürünlerin İsrail’e ihracatını kısıtlama kararı almıştır. Kararın gerekleri Bakanlıkça derhal yürütülecektir” denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

” İsrail’in, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana, 6 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi’nde yürüttüğü ve ayrım gözetmeden masum Filistin halkına ve sivil yerleşim yerlerine yönelik topyekün katliamda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimizin sayısı 33 binin, yaralı sayısı yüzbinlerin üzerindedir. Bunların büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. Gazze Şeridi yerle bir olmuş, büyük bir yıkıma uğramıştır.”

“Gazze Şeridi’nde hayata tutunmaya çalışan Filistin halkı, çağımızda benzeri görülmemiş biçimde açlıkla ve her türlü yoklukla mücadele etmekte, en temel gıda maddelerine, tıbbi yardım ve malzemeye ulaşmaları İsrail tarafından engellenmektedir. Açlıktan ölümler artmakta, salgın hastalıklar yayılmaktadır.”

Açıklamada, Türkiye’nin 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, önce kalıcı ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hâkim olması ve Gazze’nin yeniden imarı için, gerek taraflar nezdinde, gerekse uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmaları en üst düzeyde yapıldığı bildirildi.

Açıklamanın devamında, “Türkiye, İsrail’in saldırıları başladıktan sonra Gazze’ye ve Gazze halkının yardımına koşarak, başta gıda, sağlık, tıbbi yardım ve binlerce hasta tahliyesi olmak üzere, gemilerle ve uçaklarla on binlerce ton yardımları ulaştırmış ve bu alanda dünyada en önde gelen iki ülkeden biri konumunda olmuştur.

Bununla beraber, İsrail, uluslararası hukuku alenen çiğnemeye devam etmekte, uluslararası camianın sayısız siyasi ve hukuki ateşkes ve kesintisiz insani yardım sağlama çağrılarını yok saymaktadır.

İsrail bugüne kadar uluslararası hukukun ve düzenin temel yapıtaşları olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı’nın bu yönde almış oldukları hiçbir kararı maalesef uygulamamıştır”

İsrail’e ticareti kısıtlanan ürün grupları şu şekilde:

Alüminyum Profiller
. Alüminyum Teller
. Boyalar
. Bakır Profiller, Çubuklar ve Teller
. Beton Mikserleri
. Çelik Borular Ve Bağlantı Parçaları
. Çelik Filmaşin
. Çelik Kaplar ve Depolar
. Çelik Köprü Aksamı
. Çelik Kuleler
. Çelik Profiller
. Çimento
. Çimentodan, Betondan veya Suni Taştan İnşaat için Bloklar ve
. Levhalar
. Demir Çelikten Tüm İnşaat Malzemeleri
. Demir-Çelik Tüm Teller
. Ekskavatörler
. Elektrik Kabloları
. Elektrik Panoları
. Fayanslar
. Fiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleri
. Forkliftler
. Granit
. Halat ve Kablolar
. Hırdavat Ürünleri
. Hidrolik Yağlar
. İnşaat Demiri
. İnşaat Makinaları
. İnşaat Yalıtım Malzemeleri 29. İnşaatta Kullanılan Camlar 30. Kimyasal Bileşikler
. Kimyasal Gübreler
. Klinker
. Kovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve Kancalar
. Kükürt
. Madeni Yağlar
. Makaralı Zincirler
. Mermer
. Metal İşleme Makinaları
. Metallerin İşlenmesinde Kullanılan Kimyasallar
. Mineral Gübreler
. Motor Yağları
. Paletler
. Plastik Borular
. Sandviç Paneller
. Seramikler
. Solvent Boyalar
. Tel Çekme Makinaları
. Testere Makinaları
Tuğlalar
. Uçak Benzini ve Jet Yakıtı
. Vernikler
. Vinçler
. Yapıştırıcılar ve Tutkallar
. Yassı Çelik Ürünleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir