Uzman isimden altın için kritik tarih! ’12 Haziran’a dikkat’

  • Haber7

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

TÜİK verilerine göre TÜFE’deki değişim mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,37 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 75,45 oldu. Enflasyon beş aylık süreçte yüzde 22,72 olarak açıklandı.

Borsa İstanbul dünün ardından bugün de sınırlı yükselişle güne başladı. BIST 100 endeksi 10.576,56 puanı bulurken, en çok kazandıran spor endeksi oldu.

Altın fiyatları güne yatay başladı. Altın yatırımcıları ABD Merkez Bankası’nın faizler için öncü veri olarak odaklandığı ABD istihdam verilerine odaklandı. Ons altın şu sıralar 2 bin 348 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Altın için kritik tarih ise ABD’de cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi.

Gedik Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, piyasalardaki dalgalı seyri Haber7’ye değerlendirdi.

BORSA İSTANBUL’DA BU SEVİYELERE DİKKAT!

Borsa İstanbul’da Mayıs ayının son haftası ile yatay bir seyrin devam ettiğini dile getiren Eda Karadağ, Borsa’nın yeni bir hikaye arayışında olduğunu ifade etti. Yıl içerisinde yaşanan ekonomik gelişmelerin Borsa’yı desteklediğini belirten Karadağ, yaz ayları ile Borsa’da yabancı girişinin artabileceğini kaydetti.

Yukarıda 11 bin zirve ve direnç seviyesini yakından takip ettiklerini söyleyen Karadağ, rekor seviyeler sonrası gelen düzeltmeleri ‘düşüş trendi’ olarak yorumlanmaması gerektiğini açıkladı. Karadağ, ara direnç olarak 10.700 seviyeleri olarak, geri çekilmelerde ise 10,300 seviyelerinde olduğunu belirtti.

Hisse ayrışmalarına da değinen Karadağ, yaz aylarında havacılık sektörünün ön plana çıkabileceğini dile getirdi.

ALTIN İÇİN KRİTİK TARİH!

Altının geçen seneden bu yana önden fiyatlandığını söyleyen Eda Karadağ, Perşembe ve Cuma günü ABD ve Avrupa’dan gelecek olan verilere dikkat çekti. Avrupa Merkez Bankası’ndan Perşembe günü, İngiltere Merkez Bankası’ndan Ağustos ayında, Fed için ise Eylül ayında faiz indirimi beklendiğini belirten Karadağ, faiz beklentilerinin belirsizlik açısından risk oluşturduğunu dile getirdi.

Önümüzdeki hafta Fed toplantısının altını çizen Karadağ, 12 Haziran Cuma günü altında hareketlilik yaşanabileceğini belirtti. Jeopolitik risklerin minimalize edilmesi ile altında geri çekilmelerin yaşandığını dile getiren Karadağ, önümüzdeki aylarda ivmenin altın için yukarı yönlü olacağını kaydetti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir